Jak działają panele fotowoltaiczne?

Najważniejszym elementem każdego systemu PV są oczywiście panele fotowoltaiczne. To dzięki nim jesteśmy w stanie przetwarzać energię słoneczną na prąd elektryczny. Spora część osób o tym wie, niewiele jednak ma pojęcie, jak dokładnie przebiega ten proces. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak działają moduły fotowoltaiczne, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Produkcja energii elektrycznej ze Słońca

Panele fotowoltaiczne potrafią produkować prąd elektryczny dzięki dostępowi do promieni słonecznych. W sercu całego modułu znajdują się ogniwa, odpowiedzialne za cały proces. Zbudowane są one z półprzewodników, które występują najczęściej pod postacią krzemowych płytek. Górna powierzchnia płytki to skupisko elektrod zbierających, dolna natomiast - elektrod przenoszących.

W momencie, gdy foton (najmniejsza cząstka światła) spotyka się z powierzchnią ogniwa fotowoltaicznego, zostaje pochłonięty i wprawia elektrony w ruch. Dzięki temu wytwarza się energia mechaniczna, czyli nasz prąd stały. Prosto z ogniwa, owa energia elektryczna dociera do inwertera, który konwertuje ją na napięcie przemienne, które jest już gotowy by zasilić wszelkie urządzenia elektryczne w naszych domach.

Na pierwszy rzut oka, całość wydaje się być dość skomplikowanym procesem. W rzeczywistości produkcja energii elektrycznej ze słońca opiera się na kilku nieskomplikowanych reakcjach fizycznych.

Gdzie można wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne można zastosować praktycznie wszędzie. Obecnie, systemy PV największą popularnością cieszą się w gospodarstwach domowych, gdzie służą do zasilenia urządzeń elektrycznych całego domostwa. Zarówno prywatne przedsiębiorstwa jak i publiczne instytucje państwowe także mogą korzystać z fotowoltaiki. Nie inaczej jest też w rolnictwie, gdzie panele słoneczne zasilają całe gospodarstwa.

Nie istnieją ograniczenia dotyczące możliwości zastosowania modułów fotowoltaicznych. Są one ogólnodostępne dla każdego, kto jest zainteresowany mniejszymi rachunkami i przejściem na zieloną energię.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.