Jaka jest waga paneli słonecznych?

Montaż fotowoltaiki na dachu wymaga wykonania wcześniejszych obliczeń. Mowa tutaj nie tylko o równaniach, które podpowiedzą nam ile paneli słonecznych potrzebujemy by zasilić swój dom. Kluczowym aspektem jest także waga paneli fotowoltaicznych - bez jej znajomości możemy narazić dach na uszkodzenie, a nawet zawalenie. Ile więc ważą panele fotowoltaiczne?

Waga paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

Panele polikrystaliczne i panele monokrystaliczne to obecnie dwa najczęściej wybierane typy modułów dostępnych na rynku. Należą do pierwszej generacji ogniw fotowoltaicznych i cechują się wysoką wydajnością. Ich waga zależy od wymiarów, a także liczby ogniw, użytych w czasie budowy. Standardowe panele fotowoltaiczne najczęściej występują w wymiarach 1 m x 1,65 m, a ich waga to średnio 18 kilogramów. Warto wspomnieć, że decydując się na montaż fotowoltaiki na dachu, jego nośność powinna wynosić przynajmniej 250 kg/m2.

Ile miejsca na dachu potrzebuję na montaż fotowoltaiki?

Zastanawiasz się, ile miejsca potrzebujesz by zamontować panele fotowoltaiczne na swoim dachu? Spieszymy z wyjaśnieniami. Ogólna zasada jest taka: na jeden kilowat mocy (kWp) modułów fotowoltaicznych potrzebne jest około 7 metrów kwadratowych wolnej powierzchni do montażu. Wyjaśnijmy to na przykładzie - chcąc zamontować na swoim dachu system PV o mocy 4 kWP, będziemy musieli wygospodarować na to 28 metrów kwadratowych.

Powyższa reguła dotyczy dachów płaskich, na których najczęściej montuje się systemy fotowoltaiczne. Jeśli jesteśmy posiadaczami dachu skośnego musimy wziąć pod uwagę, że im większy kąt jego nachylenia, tym więcej miejsca będzie potrzebne na montaż paneli słonecznych. Warto również mieć na uwadze, że system fotowoltaiczny to nie tylko moduły, lecz także przewody, inwerter solarny i stelaż - na nie również trzeba wygospodarować miejsce.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli słonecznych na dachu swojego domu, koniecznie skontaktuj się z profesjonalną firmą fotowoltaiczną, która pomoże Ci dobrać właściwą wielkość systemu, ilość paneli i zdecyduje która technika montażu sprawdzi się najlepiej.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.