Ogniwo fotowoltaiczne – zasada działania oraz jego budowa

Fotowoltaiczne ogniwo słoneczne składa się z płytki absorbera, na której umieszczona jest cienka warstwa krzemu, oraz z dwóch elektrod: płytki katody i anody. Płytka absorbera jest pokryta cienką warstwą luminoforu, który absorbuje światło słoneczne. Światło słoneczne przekształca się w energię elektryczną, która jest wytwarzana w ogniwie fotowoltaicznym.

Budowa ogniwa fotowoltaicznego:

1. Płytka absorbera – jest to płytka z cienką warstwą krzemu, na której umieszczona jest cienka warstwa luminoforu.

2. Płytka katody – jest to płytka, na której umieszczona jest cienka warstwa krzemu.

3. Płytka anody – jest to płytka, na której umieszczona jest cienka warstwa krzemu.

4. Luminofor – jest to substancja, która absorbuje światło słoneczne i przekształca je w energię elektryczną.

5. Elektrody – są to metalowe płytki, na których umieszczona jest cienka warstwa krzemu.

Fotowoltaika opiera się na zjawisku fotowoltaicznym, które polega na przemianie światła słonecznego w energię elektryczną. W ogniwie fotowoltaicznym światło słoneczne padające na płytę ogniwa, powoduje powstanie prądu elektrycznego. Prąd ten można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych.

Ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki ze szkła lub polikrystalicznego, na której umieszczone są krzemowe cząsteczki. Płytka ta pokryta jest warstwą cienkiego metalu, który pochłania światło słoneczne. Cząsteczki krzemu, pod wpływem promieniowania słonecznego, ulegają przemianie fotowoltaicznej, czyli przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

W ogniwie fotowoltaicznym zastosowano warstwę metalu, który pochłania światło słoneczne. Metal ten może być nikiel, miedź lub aluminium. Warstwa metalu ma za zadanie pochłaniać światło słoneczne, a cząsteczki krzemu przekształcać je w energię elektryczną.

Płytka ogniwa fotowoltaicznego jest pokryta cienką warstwą metalu, który pochłania światło słoneczne. Warstwa metalu może być nikiel, miedź lub aluminium. Metal ten pochłania promieniowanie słoneczne, a cząsteczki krzemu przekształcają je w energię elektryczną.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.