Pod jakim kątem montować panele fotowoltaiczne?

Prawidłowo ustawiona instalacja fotowoltaiczna to klucz do wysokiej efektywności w produkcji prądu. Wszyscy oczekujemy, że nasze moduły słoneczne będą pracować z maksymalną wydajnością. Pod jakim kątem należy je zatem ustawić, by pozwoliły nam cieszyć się najlepszymi rezultatami?

Prawidłowy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Jak wiemy, energia słoneczna jest darmowa i nieskończona. Dlatego też warto inwestować w panele fotowoltaiczne, aby czerpać z tego źródła energii. Moduły solarne muszą jednak być ułożone pod odpowiednim kątem, aby maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne. Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych powinien być zatem taki, aby były one skierowane bezpośrednio w stronę słońca w czasie jego ruchu po niebie.

Biorąc pod uwagę szerokość geograficzną Polski, jesteśmy w stanie określić najbardziej optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych. W północnej części naszego kraju, moduły ustawione powinny być pomiędzy kątem 25 - 40 stopni, w południowej zaś - 20 - 30 stopni. Nie zapominajmy także o kierunku ustawienia paneli fotowoltaicznych - w Polsce jest to kierunek południowy. Tak podręcznikowo wyprofilowany system PV jest w stanie zapewnić nam maksymalne efekty z naszej instalacji.

Kąt nachylenia paneli słonecznych w zimę

Słońce zmienia swoją pozycję na niebie wraz z każdą zmianą pory roku - jest to powszechnie znany fakt. Lato to idealny czas dla instalacji fotowoltaicznej, ponieważ właśnie wtedy Słońce jest najwyżej, co pozwala na bezproblemowe doświetlenie nawet płasko leżących paneli, które często spotykamy na dachach domków letniskowych i przyczep campingowych. Niestety, zima nie jest już tak przyjazna dla naszych instalacji - Słońce wędruje wtedy po niebie niżej, zatem kąt nachylenia naszych modułów powinien się zwiększyć - nawet do 60 stopni.

Zmianę kąta nachylenia instalacji fotowoltaicznej umożliwiają specjalne ruchome konstrukcje pod panele słoneczne. Są one nieco droższe od tradycyjnych stelaży, jednak pomagają osiągnąć maksymalne efekty z naszego systemu PV niezależnie od pory roku.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.