Recykling fotowoltaiki - jak wygląda?

Fotowoltaika to jedna z gałęzi przemysłu, o której słyszał prawie każdy. Większość osób posiada z jej zakresu również podstawową wiedzę. Ponieważ panele słoneczne mogą pochwalić się długą żywotnością, sięgającą nawet 25 lat, niewiele się jeszcze mówi o recyklingu modułów - nie zmienia to jednak faktu, że za jakiś czas może się to okazać koniecznością. Zatem, jak wygląda recykling fotowoltaiki?

Jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych?

Do budowy standardowego panelu fotowoltaicznego używa się wielu surowców. Wśród nich największy procent stanowi szkło (76%), następnie polimer (10%), aluminium (8%) i krzem (5%). Pozostały 1% składu to mieszanina metali, takich jak miedź, srebro, ołów i cyna. Dzisiejsze technologie recyklingowe pozwalają odzyskać około 90% powyższych surowców z jednego modułu fotowoltaicznego.

Jednak, jak to przebiega? Jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych? Warto zacząć od tego, że jest to proces wieloetapowy. Na początku oddziela się od siebie i segreguje wszystkie elementy zbudowane z tego samego surowca. Aluminiowa rama czy szklana obudowa są najłatwiejsze do przetopienia - można z nich odzyskać prawie całość wykorzystanego materiału. Kolejnym etapem jest rozdzielenie poszczególnych elementów ogniwa fotowoltaicznego - dzięki zaawansowanym procesom chemicznym istnieje możliwość odzyskania krzemu o czystości bliskiej 99%. Reszta elementów modułu - głównie komponenty plastikowe - poddawane są utylizacji w temperaturze osiągającej ponad 500 stopni Celsjusza.

Recykling fotowoltaiki w Polsce

Recykling paneli słonecznych w Polsce to wciąż jeszcze świeży temat. Na chwilę obecną, przepisy prawne uznają moduły fotowoltaiczne za sprzęt elektroniczny, więc muszą zostać one oddane do punktu utylizacji elektrośmieci. Sytuacja jednak powoli się zmienia, a zarówno w Europie jak i w Polsce otwiera się nowe zakłady dedykowane recyklingowi fotowoltaiki - zakład mieszczący się w Toruniu jest tego przykładem. W przyszłości z pewnością możemy spodziewać się wzrostu ich liczby.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.