Żywotność paneli fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne umożliwiają produkcję darmowego prądu pochodzącego z energii słonecznej. Są nie tylko ekologiczne, ale i pozwalają na zaoszczędzenie sporych kwot pieniędzy, które w przypadku braku instalacji musiałyby zostać przeznaczone na pokrycie rachunków od dostawcy energii. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika cieszy się coraz większym gronem zainteresowanych. Jedną z kluczowych kwestii, nad którą dywagują przyszli prosumenci jest to, ile lat moduły słoneczne są w stanie pracować. Zatem, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Ile lat działają panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne, znane również jako panele fotowoltaiczne lub panele PV, są produkowane z myślą o okresie pracy wynoszącym 25 lat. Statystyki jednak przedstawiają się nieco inaczej. W rzeczywistości wiele systemów fotowoltaicznych zainstalowanych już w latach 80. ubiegłego wieku nadal pracuje z oczekiwaną wydajnością.

Należy pamiętać, że szacowana żywotność paneli słonecznych nie oznacza, że moduły zainstalowane na Twoim dachu przestaną produkować energię elektryczną po kilku dekadach. Jedna z możliwych opcji zakłada, że ich wydajność z czasem zacznie spadać. Inny scenariusz z kolei może wyglądać tak, że po upływie 25 lat z modułami nie stanie się absolutnie nic. Wszystko uwarunkowane jest przez jakość zakupionych komponentów, stopień konserwacji, a także czynniki losowe.

Co zrobić, aby panele fotowoltaiczne działały dłużej?

Chociaż panele słoneczne generalnie wymagają niewielkiej konserwacji, nadal ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać je i monitorować ich wydajność. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoja instalacja solarna będzie pracować z pełną mocą:

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Nagromadzenie brudu, pyłków, liści i ptasich odchodów może wpłynąć na wydajność paneli słonecznych. Chociaż deszcz jest zazwyczaj wystarczający do czyszczenia paneli, możesz rozważyć profesjonalne czyszczenie, jeśli kiedykolwiek zauważysz, że panele nie pracują z pełną wydajnością. Należy również upewnić się, że panele nie znajdują się pod gałęziami, ponieważ mogą one potencjalnie spaść podczas burzy i spowodować poważne szkody.

Konserwacja i monitoring paneli fotowoltaicznych

Rutynowe kontrole konserwacyjne pomogą utrzymać maksymalną wydajność paneli, liczników, falownika i innych części systemu słonecznego. Ważne jest również odnotowanie wszelkich zmian w rachunkach za prąd i zużycie energii. Jeśli panele słoneczne nie działają prawidłowo po opadach deszczu lub po spryskaniu ich wodą, albo jeśli zauważysz nietypowy wzrost rachunku za media, może to wskazywać na problem elektryczny, którym powinien zająć się profesjonalista.

Współpraca z zaufaną firmą fotowoltaiczną

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapewnić sobie długowieczność systemu słonecznego, jest znalezienie renomowanego instalatora. Chociaż instalacje fotowoltaiczne wymagają niewielkiej regularnej konserwacji, niektórzy dostawcy energii słonecznej oferują kompleksowe pakiety konserwacyjne przez cały okres użytkowania swoich produktów, aby zapewnić, że będą one wydajnie kontynuować generowanie czystej, niedrogiej i niezawodnej energii przez kolejne dziesięciolecia.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.